Teoria i praktyka leczenia choroby refluksowej przełyku

Teoria i praktyka leczenia choroby refluksowej przełyku
[Wideo] Choroba refluksowa przełyku (gastroesophageal reflux disease – GERD) należy do najczęstszych chorób przewodu pokarmowego na świecie. Podstawowym celem leczenia pacjentów z GERD jest zniesienie objawów, poprawa jakości życia i redukcja ryzyka rozwoju powikłań. 

Zapraszamy do obejrzenia wykładu na temat choroby refluksowej przełyku Pani Profesor Anity Gąsiorowskiej, który odbył się w trakcie konferencji Gastro Aktualności 2019. 

Choroba refluksowa przełyku (gastroesophageal reflux disease – GERD) należy do najczęstszych chorób przewodu pokarmowego na świecie. Podstawowym celem leczenia pacjentów z GERD jest zniesienie objawów, poprawa jakości życia i redukcja ryzyka rozwoju powikłań.

Pierwszym krokiem w postępowaniu z pacjentem z objawami GERD jest zmiana trybu i stylu życia, polegająca na modyfikacji diety, unikaniu używek oraz w przypadku chorych z otyłością – zaplanowaniu systematycznej redukcji masy ciała.

W leczeniu farmakologicznym stosowane są takie preparaty, jak: IPP, antagoniści receptora H2, prokinetyki, alginiany i alkalia, leki działające ochronnie na błonę śluzową przełyku. Alginiany to preparaty, które mają zastosowanie w refluksie poposiłkowym, są pozyskiwane z alg morskich, a ich efekt terapeutyczny polega na tworzeniu bariery ochronnej, która zapobiega cofaniu się treści z żołądka do przełyku. Co ciekawe, alginiany mają działanie miejscowe na błonę śluzową przełyku i są pomocne w różnych typach refluksu.

Zapraszamy do obejrzenia wykładu na temat choroby refluksowej przełyku Pani Profesor Anity Gąsiorowskiej, który odbył się w trakcie konferencji Gastro Aktualności 2019. Zapraszamy na kolejną edycję konferencji Gastro Aktualności. Więcej informacji tutaj


Redakcja: Wydawnictwo Czelej
Zdjecie: Fotolia

następny artykuł