Jak rozmawiać z dziećmi o chorobie, izolacji i śmierci dziadków

Choroby i śmierć osób bliskich towarzyszą naszym rodzinom od zawsze. W czasie obecnej pandemii pojawiły się jednak nowe elementy: lęk przed zakażeniem się koronawirusem, kwarantanna, izolacja, gwałtowny i nieprzewidywalny przebieg choroby, nagła i niespodziewana śmierć kogoś bliskiego. Związany z tym stres i silne emocje udzielają się także dzieciom. Warto zatem wiedzieć, jak powinno się z nimi rozmawiać w takiej sytuacji. Co można im powiedzieć, a czego nie?

Domowe sposoby na bezsenność

Problemy ze snem bardzo często zwiastują kryzys psychiczny, mogą się pojawić w przebiegu szeregu chorób lub stanowić odrębne zaburzenie. Nie można ich lekceważyć, bo dobra jakość snu to jeden z filarów zdrowia – tak psychicznego, jak i fizycznego. Nie zawsze trzeba ratować się lekami, w każdym zaś przypadku konieczne jest zadbanie o właściwą higienę snu.

Poprawa humoru zawsze dobrze robi zdrowiu

Podobno jedna minuta głośnego śmiechu zastępuje nam 45 minut relaksu. Nawet jeśli nie da się tego udowodnić z arytmetyczną precyzją, to nikt nie ma wątpliwości, że śmiech jest nie tylko przyjemny, ale i służy zdrowiu. Podpowiadamy, jak wyluzować i co zrobić, by poprawić sobie nastrój.

Wołanie o miłość

Niniejszy tekst dotyczy tego, jak być najmniej inwazyjnym dla pacjenta. Pod pojęciem „być nieinwazyjnym w działaniach medycznych” kryje się nie tylko cały arsenał „bezbolesnych” testów, badań i zabiegów.

Przeżywanie stresu

Jeśli znajdujemy się w sytuacji stresującej, mogą występować zaburzenia psychiczne określane jako zaburzenie stresowe pourazowe (posttraumatic stress disorder – PTSD) i zespół lęku uogólnionego (general anxiety disorder – GAD), co może powodować większą niż w innych sytuacjach podatność na manipulację.

Terror psychiczny w miejscu pracy

Są ludzie, którzy mają potrzebę dokuczania innym, czują się lepiej przez to, że ktoś inny przez nich czuje się gorzej, „dowartościowuje” ich to, że kogoś poniżają, bo przez to czują swoją wyższość nad nim.

Manipulacja emocjami

Używając przenośni, można powiedzieć, że w każdym z nas trwa odwieczna walka między myśleniem znajdującym się pod wpływem emocji a myśleniem racjonalnym.

Zdrowy egoizm

Niektórzy z nas mają problemy nie z powodu swych wad, lecz odwrotnie – z powodu zalet. Przykładowo dobroć może być źródłem przykrości, bywa bowiem przez niektórych interesownie i z premedytacją wykorzystywana. Ofiarność uchodzi czasem za naiwność, a poświęcenie za brak charakteru. Osoby zaradne, sprawne i dobrze zorganizowane często w domu i pracy robią wszystko za wszystkich, co na dłuższą metę nie przysparza im splendoru, a niekiedy wywołuje wręcz zgryzotę i poczucie krzywdy.

Negocjacje

Istnieje wiele definicji próbujących trafnie określić znaczenie negocjacji. Jedna z nich mówi, że negocjacje to rozmowa przynajmniej dwóch stron (osób, instytucji, przedsiębiorstw czy państw), która ma na celu uzgodnienie wspólnego stanowiska w sprawie będącej przedmiotem negocjacji.