Zasada informowania w przypadku pacjentów geriatrycznych

Proces postępowania podczas udzielania świadczenia zdrowotnego wymaga od lekarza przekazania pacjentowi informacji na temat stanu zdrowia, w którym ów pacjent się aktualnie znajduje. Zasada ta obliguje lekarza, by przekazał stosowne informacje choremu, który na ich podstawie podejmie decyzję, którą wyrazi (bądź nie) w zgodzie (świadomej) na zaproponowane leczenie.

COVID-19 jako choroba zawodowa

Komisja Europejska zaleci państwom członkowskim Unii Europejskiej uznanie COVID-19 za chorobę zawodową – zapowiedział niedawno Nicolas Schmit, komisarz do spraw miejsc pracy i praw socjalnych. Jednak w Polsce COVID-19 już jest uznawany za chorobę zawodową. Nie zawsze jednak zarażenie się w pracy będzie skutkować tego rodzaju orzeczeniem. Dowiedz się więcej.

Agresywny pacjent

Zadaniem pracy jest określenie stanowiska prawa w kwestii aktualnie spotykanego zjawiska, czyli różnych form agresji skierowanej do lekarzy. Lekarze podczas wykonywania czynności zawodowych są często obiektami agresji pacjenta, jego rodziny lub znajomych.

Jak rozmawiać z dziećmi o chorobie, izolacji i śmierci dziadków

Choroby i śmierć osób bliskich towarzyszą naszym rodzinom od zawsze. W czasie obecnej pandemii pojawiły się jednak nowe elementy: lęk przed zakażeniem się koronawirusem, kwarantanna, izolacja, gwałtowny i nieprzewidywalny przebieg choroby, nagła i niespodziewana śmierć kogoś bliskiego. Związany z tym stres i silne emocje udzielają się także dzieciom. Warto zatem wiedzieć, jak powinno się z nimi rozmawiać w takiej sytuacji. Co można im powiedzieć, a czego nie?

Mobbing, czyli nie czyń drugiemu, co tobie niemiłe

Ludzie tracą orientację w tym, co przyzwoite, albo przymykają oko na zachowania, które upokarzają, odbierają drugiemu godność, marginalizują w grupie społecznej, wystawiają na szyderstwa i pośmiewisko, nie dają prawa do obrony – uważa prof. Dorota Merecz-Kot. Mobbing jawny i ten "w białych rękawiczkach" psycholog omówiła już na ponad dwustu wykładach i szkoleniach.

Domowe sposoby na bezsenność

Problemy ze snem bardzo często zwiastują kryzys psychiczny, mogą się pojawić w przebiegu szeregu chorób lub stanowić odrębne zaburzenie. Nie można ich lekceważyć, bo dobra jakość snu to jeden z filarów zdrowia – tak psychicznego, jak i fizycznego. Nie zawsze trzeba ratować się lekami, w każdym zaś przypadku konieczne jest zadbanie o właściwą higienę snu.

Zranienia personelu medycznego ostrymi narzędziami

Zdrowie i bezpieczeństwo pracy pracowników ochrony zdrowia to sprawa największej wagi, ściśle powiązana ze zdrowiem pacjentów. Podejmowanie działań ukierunkowanych na zapobieganie przypadkowym zranieniom i ochronę przed nimi warunkuje jakość opieki medycznej.

Poprawa humoru zawsze dobrze robi zdrowiu

Podobno jedna minuta głośnego śmiechu zastępuje nam 45 minut relaksu. Nawet jeśli nie da się tego udowodnić z arytmetyczną precyzją, to nikt nie ma wątpliwości, że śmiech jest nie tylko przyjemny, ale i służy zdrowiu. Podpowiadamy, jak wyluzować i co zrobić, by poprawić sobie nastrój.

Komunikacja a konflikt

Kolejną kwestią związaną z komunikacją z pracownikami jest problem konfliktu, czyli sytuacji między – co najmniej – dwoma podmiotami działania, gdy występują niezgodne intencje lub zamiary.

Wołanie o miłość

Niniejszy tekst dotyczy tego, jak być najmniej inwazyjnym dla pacjenta. Pod pojęciem „być nieinwazyjnym w działaniach medycznych” kryje się nie tylko cały arsenał „bezbolesnych” testów, badań i zabiegów.

Reklama w gabinecie lekarskim

Aby skutecznie wykonywać zawód lekarza, należy dotrzeć do pacjenta z informacją precyzyjną i skuteczną, czyli taką, która wywoła skutek w postaci zwiększenia ilości pacjentów w gabinecie.