Ogniskowy gruczolakorak w polipie hiperplastycznym żołądka u 82‑letniej kobiety

Polipy hiperplastyczne są jednymi z najczęściej stwierdzanych podczas gastroskopii polipów żołądka. Najczęściej są one związane z obecnością zanikowego zapalenia błony śluzowej żołądka na podłożu infekcji Helicobacter pylori. Polipy te odznaczają się niskim ryzykiem transformacji nowotworowej. Opisano przypadek gruczolakoraka w dużym polipie hiperplastycznym sklepienia żołądka u 82‑letniej kobiety.

Bąblowica naśladująca proces rozrostowy okolicy wnęki wątroby

Zmiany ogniskowe wątroby to heterogenna grupa chorób, w skład której wchodzą zmiany nowotworowe łagodne i złośliwe, regeneracyjne i zapalne. Przedstawiono opis przypadku 70‑letniej chorej z żółtaczką mechaniczną w przebiegu zmiany ogniskowej wnęki wątroby, która okazała się manifestacją bąblowca wielojamowego.

Linitis plastica

Linitis plastica jest rakiem o silnej reprezentacji tkanki łącznej, zajmującym błonę podśluzową i warstwę mięśniową żołądka, często bez obecności zmian śluzówkowych. W większości przypadków rak jest zbudowany z komórek sygnetowatych lub nisko zróżnicowanych rozproszonych w ścianie żołądka. Linitis plastica sprawia problemy diagnostyczne.

Przewlekła terapia ryfaksyminą objawowej encefalopatii wątrobowej

Encefalopatia wątrobowa (EW) jest złożonym zespołem neurologiczno‑psychiatrycznym, który występuje u osób z ostrym oraz przewlekłym upośledzeniem czynności wątroby. Cechuje się zaburzeniami świadomości, osobowości, zdolności intelektualnych oraz zmienioną aktywnością nerwowo‑mięśniową. EW jest nieodłącznym elementem klinicznym zaawansowanej marskości wątroby niezależnie od etiologii choroby [1, 2].

Choroba Castlemana

Choroba Castlemana (Castleman’s disease – CD) jest rzadkim schorzeniem charakteryzującym się rozrostem węzłów chłonnych.

Klasyczna gorączka niejasnego pochodzenia u osoby z masywnym zakażeniem imitującym raka żołądka

Sześćdziesięciojednoletnia pacjentka została przyjęta do kliniki z powodu utrzymujących się od 3 tygodni stanów gorączkowych maksymalnie do 40°C, z towarzyszącymi bólami w jamie brzusznej, głównie w prawym dole biodrowym, utraty masy ciała około 4 kg. Kobieta jest właścicielką kota, u którego od kilku dni utrzymuje się biegunka wymagająca interwencji weterynarza.

Przypadek pierwotnej torbieli przełyku

Opis przypadku 65-letniego pacjenta operowanego z powodu pierwotnej torbieli przełyku. Poprzez torakotomię tylno‑boczną, przez 7 międzyżebrze po stronie prawej, usunięto torbiel o średnicy 4 cm, wychodzącą z mięśniówki przełyku. Na podstawie lokalizacji zmiany i badania histopatologicznego rozpoznano torbiel przełyku.

Młody mężczyzna z zespołem cholestatycznym i dużą śledzioną

Młody 36-letni chory został przyjęty do Kliniki Gastroenterologii i Hepatologii ŚUM w celu wyjaśnienia przyczyny przewlekłej cholestazy, której towarzyszyły epizody gorączki. W ostatnich 2 latach wielokrotnie był hospitalizowany i diagnozowany w kierunku chorób układowych tkanki łącznej, chłoniaka i boreliozy.