Rola prokinetyków w leczeniu wybranych chorób górnego odcinka przewodu pokarmowego

Leki prokinetyczne – prokinetyki – to preparaty, które znajdują zastosowanie głównie w leczeniu zaburzeń funkcji motorycznej przewodu pokarmowego. Znane i stosowane od dawna, poprzez odpowiednie mechanizmy neurohumoralne wpływają na pobudzenie motoryki przewodu pokarmowego, przede wszystkim górnego odcinka – perystaltyki przełyku, przyspieszenie opróżniania żołądka i skrócenie czasu pasażu jelitowego.

Interakcje leków a ryzyko wystąpienia hepatotoksyczności

Interakcje leków mogą doprowadzać do wzrostu ryzyka wystąpienia hepatotoksyczności. W chorobach wątroby często stosuje się leki hepatoprotekcyjne, które także mogą być źródłem interakcji z innymi lekami. Znajomość oraz możliwości prewencji niekorzystnych interakcji pozwalają na redukcję tego ryzyka.

Ryfaksymina w leczeniu nieswoistych zapaleń jelit

Wyniki dotychczasowych badań przemawiające za rolą mikroflory jelit w etiopatogenezie nieswoistych zapaleń jelit stały się podstawą do włączenia leków, takich jak probiotyki, antybiotyki, czy wykonania przeszczepienia stolca, co mogłyby wpływać korzystnie na mikroflorę jelit.

Stosowanie pasyreotydu w zapobieganiu pooperacyjnym przetokom trzustkowym

Pasyreotyd jest analogiem somatostatyny o dłuższym w stosunku do oktreotydu czasie półtrwania (11 godz. vs. 2 godz.) i szerszym profilu wiązania do receptorów somatostatynowych w porównaniu z innymi analogami (powinowactwo do 4 z 5 receptorów somatostatynowych), zmniejszającym wydzielanie trzustkowe i potencjalnie mogącym zapobiegać występowaniu przetok pooperacyjnych.

Korzystne działanie statyn

Statyny, inhibitory reduktazy 3-hydroksy-3-metyloglutarylo koenzymu A od momentu wprowadzenia w późnych latach 80. XX w. stały się jednymi z najczęściej przepisywanych leków na świecie