Gazety i inne materiały drukowane nie przenoszą koronawirusa

Gazety i inne materiały drukowane nie przenoszą koronawirusa

International News Media Association (INMA) zamieściło na swojej stronie internetowej informację, że nie ma żadnego potwierdzonego przypadku transmisji koronawirusa SARS-CoV-2 przez kontakt z gazetami i innymi materiałami drukowanymi.

Earl J. Wilkinson, Dyrektor INMA, powołując się na takie źródła, jak Światowa Organizacja Zdrowia (WHO), The Journal of Hospital Infection czy The Journal of Hospital Infection, stwierdza, że choć koronawirus może przez pewien czas przetrwać na różnych powierzchniach (np. do 3 dni na plastiku), na papierze i innych materiałach porowatych czas jego przeżycia jest najkrótszy.

Naukowcy zauważają, że potencjał zakaźny koronawirusa w kontakcie z powietrzem spada o połowę co 66 minut, w związku z czym po 6 godzinach od osadzenia się wirusa na powierzchni jego żywotność spada do 2%. Na tekturze koronawirus nie jest w stanie przetrwać dłużej niż 24 godziny, a na papierze, który ma jeszcze bardziej porowatą powierzchnię, jego żywotność jest jeszcze krótsza. Nie bez znaczenia jest także fakt, że gazeta przez proces drukowania staje się dość sterylna, co jeszcze bardziej utrudnia proces przenoszenia wirusa, jak zauważa wirusolog George Lomonossoff.

Pamiętajmy, że największe ryzyko zarażenia COVID-19 następuje przez transmisję koronawirusa z człowieka na człowieka, jego potencjał zakaźny znacznie spada na przedmiotach.

Kontakt z gazetami i innymi materiałami drukowanymi w związku z tym wydaje się zupełnie bezpieczny, zwłaszcza że nie istnieją żadne doniesienia o przeniesieniu wirusa w ten sposób.

Więcej informacji na stronie: https://www.inma.org/blogs/earl/post.cfm/zero-incidents-of-covid-19-transmission-from-print-surfaces