W Polsce wyprodukowano pierwszy na świecie skuteczny lek na COVID-19

W Polsce wyprodukowano pierwszy na świecie skuteczny lek na COVID-19

Spółka Biomed Lublin poinformowała o zwieńczeniu sukcesem pierwszego etapu produkcji leku na COVID-19. Lek powstał w wyniku frakcjonowania osocza ozdrowieńców lub osób, które chorowały bezobjawowo.

– Jako pierwsi na świecie mamy lek na COVID-19. Lek, który działa. Lek, zawierający przeciwciała neutralizujące wirusa – powiedział podczas konferencji prasowej inaugurującej wyprodukowanie pierwszych dawek leku senator Grzegorz Czelej, pomysłodawca projektu, który także zaprezentował ampułkę leku.

Wyprodukowane ponad trzy tysiące ampułek Immunoglobuliny anty SARS-CoV-2 po zakończeniu badań jakościowych zostaną przekazane do czeterch ośrodków: Lublina, Bytomia, Białegostoku i Warszawy. Zgodnie z założeniami, badania nad lekiem obejmą około 400 pacjentów, poinformował prof. Krzysztof Tomasiewicz, kierownik Kliniki Chorób Zakaźnych PSK1 w Lublinie. Prezes Zarządu Biomed Lublin S.A. podał, że zwolnienie leku do niekomercyjnych badań klinicznych planowane jest w IV kwartale 2020 r.

Spółka wytworzyła substancję czynną, która została przebadana na aktywność i skuteczność zwalczania wirusa SARS-CoV-2 przez zespół profesora Krzysztofa Pyrcia z Małopolskiego Centrum Biotechnologii Uniwersytetu Jagiellońskiego. Przy projekcie współpracuje także Instytut Hematologii i Transfuzjologii. Już za kilka miesięcy Polska może być pierwszym krajem posiadającym lek na COVID-19. W pierwszej kolejności otrzymają go chorzy Polacy. Ozdrowieńcy wciąż są proszeni o oddawanie osocza niezbędnego do przygotowania leku.