Uszkodzenia wątroby w dobie COVID-19

Uszkodzenia wątroby w dobie COVID-19

Artykuł tylko dla lekarzy

W celu zapoznania się z treścią artykułu Twój profil musi posiadać numer PWZ. Jest on niezbędny do poprawnej weryfikacji. (Jeśli Twój profil nie posiada nr PWZ, uzupełnij go w zakładce - Dane klienta).

Jeśli nie jesteś zalogowany, zaloguj się lub utwórz konto w serwisie.


Publikacja przedstawia zjawisko uszkodzenia wątroby u chorych zakażonych SARS‑CoV‑2. Okazuje się, że nieprawidłowe wyniki badań wątrobowych są częste u pacjentów z COVID‑19 i mogą dotyczyć ponad 1/3 chorych przyjętych do szpitala. Powoduje to pogorszenie rokowania, zwiększa ryzyko ciężkiego przebiegu COVID‑19, przedłuża czas hospitalizacji.
Pacjenci z nieprawidłowymi wynikami badań wątrobowych to głównie mężczyźni, osoby w starszym wieku, chorzy z wyższym BMI. Uszkodzenie wątroby może być wywołane również stosowaniem hepatotoksycznych leków w zakażeniu SARS‑CoV‑2, głównie przeciwwirusowych: lopinawiru i rytonawiru.
Pacjenci z przewlekłą chorobą wątroby są obarczeni wyższym ryzykiem ciężkiego przebiegu COVID‑19, ale też ostrzejsza postać kliniczna zakażenia SARS‑CoV‑2 jest czynnikiem predysponującym do uszkodzenia tego narządu.