Jeśli dieta bezglutenowa została wprowadzona bez wcześniejszej, prawidłowo przeprowadzonej diagnostyki w kierunku celiakii (testy serologiczne, typowanie HLA, badanie histologiczne) lub w przypadku wątpliwości odnośnie do wstępnej diagnozy, należy wykonać test prowokacji, który pozwoli na jej weryfikację. U dzieci z podejrzeniem alergii na pszenicę także wskazane są oznaczenia specyficznych przeciwciał w kierunku celiakii, zanim będzie wprowadzona dieta bezglutenowa.
Zalecana dawka glutenu w czasie prowokacji powinna być zbliżona do typowej ilości glutenu spożywanej przez dziecko, tj. ok. 15 g dziennie. W okresie prowokacji zalecane jest oznaczanie przeciwciał anty TG2 w klasie IgA (lub IgG przy niedoborach IgA). Pozytywny wynik serologiczny oraz pogorszenie stanu klinicznego (z ewentualną oceną histologiczną) oznacza potwierdzenie celiakii.
W diecie niemowląt i małych dzieci gluten należy wprowadzać w postaci kleików i kaszek pszennych (np. manna, kuskus), natomiast dzieci, które potrafią już sprawnie gryźć, mogą otrzymywać gluten w postaci pieczywa pszennego i żytniego, makaronów i grubych kasz (np. pęczak).
Diagnostyka w kierunku celiakii powinna być prowadzona tylko u dzieci, które spożywają produkty glutenowe.
Źródło: Stolarczyk A.: Gastroenterologia pediatryczna - pytania i odpowiedzi. Gastroenterologia Praktyczna 2013, 2 (19), 85.