Etiopatogeneza
Żółć składa się z wody, kwasów żółciowych, cholesterolu, kwasów tłuszczowych, bilirubiny, fosfolipidów, białek i związków nieorganicznych. Zmiany w proporcjach tych składników wpływają na ich rozpuszczalność, co może skutkować wytrącaniem się złogów. W początkowym etapie przybierają one formę tzw. błotka (ang. sludge) oraz mikrokryształów (ang. microliths) o wielkości poniżej 3 mm. Istotnym czynnikiem biorącym udział w tworzeniu się złogów jest zaburzona kurczliwość pęcherzyka żółciowego, dyskineza dróg żółciowych i zastój żółci, co skutkuje jej nadmiernym zagęszczaniem [2, 8, 12].
Czynnikami predysponującymi do kamicy żółciowej u dzieci są: otyłość, płeć żeńska (dotyczy głównie okresu dojrzewania), wcześniactwo, zakażenia dróg żółciowych, dyskineza dróg żółciowych, odwodnienie, całkowite żywienie pozajelitowe, niektóre leki (np. fibraty, ceftriakson, furosemid, chemioterapia, doustne leki antykoncepcyjne), współwystępowanie chorób hemolitycznych (np. niedokrwistość sierpowatokrwinkowa, wrodzona sferocytoza, talasemie), stan po resekcji jelita cienkiego oraz współistnienie innych chorób, m.in. zespołu Downa, mukowiscydozy, zespołu Gilberta, postępującej rodzinnej cholestazy wewnątrzwątrobowej (PFIC), hipercholesterolemii lub zakażenia układu moczowego [1, 8, 9, 11, 13].
Badania dotyczące patogenezy kamicy żółciowej potwierdzają udział czynników genetycznych. Uważa się, że odgrywają rolę w ok. 30% przypadków kamicy żółciowej. Choroba najprawdopodobniej ma podłoże wielogenowe [1, 12, 14‑17]. Dotychczas zidentyfikowane odpowiedzialne za kamicę mutacje genowe odpowiadają za nieprawidłowości m.in. w wydzielaniu do żółci cholesterolu (ABCG5, ABCG8), fosfatydylocholiny (ABCB4), kwasów żółciowych (ABCB11), metabolizmie cholesterolu i jego transporcie do wątroby (CYP7A1, CEPT, LDRL, NPC1L1), kurczliwości pęcherzyka żółciowego (ADRB3) i jego opróżniania (CCKAR/CCK‑1R), jelitowym transporcie soli żółciowych (SCL10A2) lub produkcji lipoprotein (ApoB, ApoE) [12, 17]. Pomimo licznych potencjalnych przyczyn i czynników ryzyka, u 22‑54% dzieci z kamicą żółciową nie udaje się stwierdzić przyczyny rozwoju choroby [1, 7, 9, 15, 18].
Klasyfikacja
Podział kamieni żółciowych jest oparty na ich składzie chemicznym. Wyróżnia się złogi cholesterolowe, barwnikowe (czarne, brązowe) oraz mieszane. Opisywano także znacznie rzadziej występujące kamienie utworzone z węglanu wapnia, stearynianu wapnia, fosforanowe, białkowe i cystynowe. Na skład tworzących się złogów mają wpływ m.in. wiek, płeć oraz towarzyszące choroby [1, 4, 19].
Kamienie cholesterolowe składają się w 60‑100% z cholesterolu. Miejscem ich formowania jest pęcherzyk żółciowy. Powstają jako efekt przesycenia żółci cholesterolem, który może być konsekwencją obniżonego wydzielania soli żółciowych i fosfolipidów do żółci lub, znacznie częściej, zwiększonej sekrecji cholesterolu. Zazwyczaj defekt ten jest spowodowany zwiększonym wychwytem wątrobowym cholesterolu w sytuacji nadmiernej podaży w diecie. Z uwagi na rosnący problem nadwagi i otyłości wśród dzieci, częstość występowania złogów cholesterolowych wzrasta i są one obecnie najczęściej stwierdzanym typem złogów [1, 2, 8, 19].
Głównym składnikiem czarnych kamieni barwnikowych jest bilirubinian wapnia. Złogi te powstają w pęcherzyku żółciowym. Tworzą się w chorobach przebiegających z hemolizą, w zespole Gilberta, nieswoistych chorobach zapalnych jelit, podczas całkowitego żywienia pozajelitowego [1, 2]. Brązowe kamienie barwnikowe zawierają przede wszystkim kwasy tłuszczowe i bilirubinian wapnia. Powstają najczęściej w przewodach żółciowych, podczas zastoju żółci oraz w przebiegu infekcji dróg żółciowych, przeważnie o etiologii E. coli i Enterobacter spp. [1, 2].
Objawy
Szacuje się, że 17 do 75% dzieci z kamicą pęcherzyka żółciowego nie ma żadnych objawów. Choroba jest wówczas rozpoznawana przypadkowo podczas badania ultrasonograficznego wykonywanego z innych przyczyn [1, 2, 10].
Objawy u małych dzieci są niecharakterystyczne; najczęściej jest to słabo zlokalizowany ból brzucha, wzdęcia brzucha, płacz, niepokój, nudności i wymioty. U starszych dzieci dolegliwości częściej prezentują typową kolkę żółciową – ból o napadowym charakterze, zlokalizowany w okolicy prawego podżebrza, rzadziej w nadbrzuszu, mogący promieniować do pleców i prawej łopatki. Ból może być wywołany przez tłuste pokarmy, częściej występuje w godzinach wieczornych lub nocnych, wybudzając ze snu. Napadom bólu często towarzyszą nudności i wymioty. Dolegliwości zazwyczaj ustępują samoistnie po 15‑60 min, ale nawracają [1, 2, 10].
Piśmiennictwo
Źródło: Fragment artykułu: Sienkiewicz K., Lebensztejn D.M.: Kamica żółciowa u dzieci i młodzieży. Gastroenterologia Praktyczna 2019, 4 (45), 49-52.