Medycyna i pasje, 1/2009

  • LEKARZ NUMERU Doktor Elżbieta Lipska,
  • GOŚĆ NUMERU Wywiad z Jackiem Cyganem
  • Astma u Kobiet
  • Jak rzucić palenie?


Zmęczeni, zapracowani poszukujemy pasji, adrenaliny, możliwości oderwania się od spraw zawodowych. Gdy okazuje się to niemożliwe chcemy o pracy rozmawiać tylko z prawdziwymi fachowcami. W wywiadach, reporterskich portretach, felietonach znakomitych autorów pokazujemy to, co ze swoim życiem zrobili lekarze, od których chcemy się uczyć, ale też i ci całkiem zwykli.

W części medycznej:

Prof. Barbara Cybulska opisuje, zawsze ważne, zapobieganie chorobom układu krążenia w świetle aktualnych standardów europejskich. Kontynuację tych zagadnień stanowi artykuł poświęcony wielonienasyconym kwasom tłuszczowym z grupy omega-3 (oleje rybie) – ze względu na coraz mocniejsze dowody na ich istotny udział w prewencji pierwotnej i wtórnej choroby wieńcowej, a także ich znaczenie w redukcji ryzyka nagłych zgonów (zgonów arytmicznych).

Prof. Jerzy Korewicki omawia trudne zagadnienie, jakim jest niewydolność serca z zachowaną funkcją skurczową, nazywana również rozkurczową niewydolnością serca. Problemowi temu poświęcono w ostatnich dwóch latach sporo uwagi, formułując aktualne definicje, obowiązujące kryteria rozpoznania i zasady leczenia.

Choroba niedokrwienna mózgu to coraz częściej problem interdyscyplinarny stąd w aktualnym numerze „Medycyny...” trójgłos na temat postępowania w objawowym zwężeniu tętnic dogłowowych. Punkt widzenia neurologa przedstawia dr Jacek Zaborski, kwestie wyboru strategii leczenia zabiegowego omówione są przez chirurga naczyniowego – Prof. Piotr Andziak oraz kardiologa inwazyjnego – Prof. Robert Gil.

Kwestią do tej pory rzadko podnoszoną jest odrębność przebiegu astmy oskrzelowej u kobiet, co omawia Prof. Ryszarda Chazan. Zakażenia układu moczowego to codzienność dla lekarza rodzinnego – dr Robert Małecki podsumowuje współczesne standardy rozpoznania i leczenia oraz omawia zasady zapobiegania progresji choroby nerek związanych z zakażeniem w kierunku ich niewydolności.
Ważnym, choć często pomijanym zagadnieniem praktycznym w postępowaniu u pacjentów z chorobami sercowo-naczyniowymi lub przewlekłą obturacyjną chorobą płuc, jest problem porzucenia przez pacjenta nałogu palenia tytoniu. Jak pomóc naszemu pacjentowi rzucić palenie – tę kwestię omawia Prof. Anna Doboszyńska.

Nie zapominamy o zawsze potrzebnym i chętnie czytanym dziale, jakim jest Elektrokardiografia, połączona z prezentacją przypadku klinicznego. Dr Ewa Górska omawia przypadek pacjentki z zawrotami głowy, w leczeniu którego badanie EKG odgrywa istotną rolę. Opis przypadku zaopatrzony jest w komentarz eksperta doc. Rafała Baranowskiego.


W części z Z pasją o życiu:

Rośnie w Polsce grupa ludzi, dla których jakość życia ma zasadnicze znaczenie. Mamy prawie nieograniczone możliwości. Ciągle musimy wybierać, a podejmowanie decyzji nie przychodzi nam łatwo. Gdy nie wiemy na co się zdecydować, wtedy często zdajemy się na intuicję. Wybieramy to, co daje nam radość i dobrze się kojarzy. Odrzucamy bylejakość. Tak jak Gustav Le Clezio, chirurg, ojciec tegorocznego laureata literackiego Nobla Jean-Marie Gustave’a Le Clezio. Nie chciał pracować z dyrektorem szpitala, bo ten czynił mu złośliwe uwagi. Wsiadł na statek i popłynął do Afryki leczyć ludzi. W nagrodę przeżył przygodę swego życia. Podziwiamy go, podziwia go ciągle też syn – dziś wielki pisarz, który mówi, że życiowe dzieło ojca stworzyło go jako artystę i człowieka.

Zmęczeni, zapracowani poszukujemy pasji, adrenaliny, możliwości oderwania się od spraw zawodowych. Gdy okazuje się to niemożliwe chcemy o pracy rozmawiać tylko z prawdziwymi fachowcami. W wywiadach, reporterskich portretach, felietonach znakomitych autorów pokazujemy to, co ze swoim życiem zrobili lekarze, od których chcemy się uczyć, ale też i ci całkiem zwykli.